Kur galima pasinaudoti?

Šiandien kažkaip sumasčiau, kad reikia pradėti kaupti sąrašą visokių elektroninių paslaugų, kurias galima gauti pasinaudojus elektroninio parašo technologija. Šitą temą vis bandysiu atnaujinti ir papildyti, o pradžiai štai keletas paslaugų kuriomis jau dabar galima pasinaudoti:

1) Elektroninių skundų teikimas valstybės institucijoms. Viešojo administravimo įstatymo 23 straipsnio 2 dalis kaip tik ir suteikia tokią galimybę.
2) Elektroninių prašymų teikimas valstybės institucijoms. Asmenų prašymų nagrinėjimo ir jų aptarnavimo viešojo administravimo institucijose, įstaigose ir kituose viešojo administravimo subjektuose taisyklių 24 ir 25 straipsniai tai irgi jau leidžia atlikti.

Kiek man jau yra žinoma, jau yra nemažai sėkmingų tokių prašymų/skundų pateikimo pavyzdžių, tačiau norėčiau šias dvi paslaugas papildomai pakomentuoti.
Pirmiausią komentaras valstybės įstaigoms: kadangi tokius prašymus ir skundus priimti reikalauja teisės aktai, tai belieka tik kiek įmanoma supaprastinti pačią procedūrą, o tam siūlyčiau savo svetainėse tiesiog nurodyti elektroninio pašto adresą, kuriuo priimami elektroniniai prašymai ar skundai (taip išvengsit problemų beieškodami kur skundas galėjo dingti :)) ir nurodyti, kad pareiškėjas parašytu kokiu būdu galim patikrinti elektroninį prašą ir perskaityti dokumento turinį.
Kas liečia pareiškėjus, tai primygtinai siūlyčiau siunčiant tokį skundą ar prašymą, dar ir nurodyti kokiu būdų jūsų dokumentą galima bus perskaityti ir patikrinti elektroninį parašą (tam, kad nebūtų galimybės atmesti jūsų skundo dėl to, kad nepavyko jo perskaityti :)). 

3) SODROS teikiamos paslaugos:

a) Elektroninė draudėjų aptarnavimo sistema (EDAS); Įmonėms turinčioms daugiau nei 10 darbuotojų, privaloma pranešimus teikti tik elektroniniu būdu;
b) Elektroninė gyventojų aptarnavimo sistemas (EGAS);
c) Elektroninė nedarbingumo pažymėjimų ir nėštumo bei gimdymo atostogų pažymėjimų tvarkymo sistema (EPTS).

Kiek žinau 11 paslaugų, pavyzdžiui, gauti ligos pašalpą, teikiama nereikalaujant elektroninio parašo, prisijungiant užteks internetinės bankininkystės duomenų, o 6 reikia pasirašyti, pavyzdžiui dėl motinystės (tėvystės) ir kitų išmokų gavimo.

4) Elektroniniai viešieji pirkimai. Jau kurį laiką yra vykdomi elektroniniai viešieji pirkimai per Centrinę viešųjų pirkimų informacinę sistemą (CVP IS). Susipažinti su šia sistema galima adresu https://pirkimai.eviesiejipirkimai.lt (o pabandyti demo aplinką adresu https://demo.eviesiejipirkimai.lt).

Kadangi pačiam dar nelabai teko susipažinti su šios sistemos užkulisiais, tai per daug komentuoti šiam momentu negaliu nei apie naudojamus elektroninio parašo formatus nei kius aspektus. Žinau tik tiek, kad pasirašymas realizuotas pačioje sistemoje 🙂 Artimiausiu metu pažadu pabandysiu pasiaiškinti detaliau.

Kai tik pavyks surasti laiko, papildysiu šį sąrašą, kadangi šiandien nespėjau visų žinomų išvardinti 🙂
O jei kas žino daugiau vietų kur galima pasinaudoti elektroniniu parašu ir nori pasidalinti, tai būtinai rašykit man adresu vaidas[@]itsecurity.lt 🙂

Patiko? Pasidalink su kitais!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top