Labai trumpai apie “Detached signature”, “Enveloped signature” ir “Enveloping signature”

Netgi ir pats ne per seniausiai vis painiodavausi kuom gi skiriasi vis minimos skirtingos elektroninio parašo rūšys (ne formatai :)): Detached signature, Enveloped signature ir Enveloping signature. Taigi dėl to ir nusprendžiau trumpai pakomentuoti kuom jie visi skiriasi ir kur su jais galima susidurti:

1) Detached signature (atskirtas parašas 🙂) tai toks elektroninis parašas, kuomet pasirašomi duomenys yra saugomi atskirai nuo elektroninio parašo. Tokių elektroninių parašų gerosios savybės yra tai, kad iš principo galima pasirašyti bet kurio tipo elektroninius duomenis ir tai, kad tuos pačius duomenis gali pasirašyti keli skirtingi asmenys visiškai nepriklausomai ir netgi naudodami skirtingus elektroninio parašo formatus (pvz. CAdES ir XAdES). Esminė tokių elektroninių parašų blogoji savybė yra tai, kad tokie formatai dažniausiai nėra standartizuoti ir tokiu elektroniniu parašu pasirašytų dokumentų atidarymui reikalinga specifinė programinė įranga. Kaip pavyzdys galėtų būti Lietuviškas elektroninio dokumento formatas – ADOC.

2) Enveloped signature (apvilktas parašas 🙂) tai toks elektroninis parašas, kuomet pats elektroninis parašas yra įtrauktas į pasirašomą dokumentą (elektroninis parašas yra sudėtinė elektroninio dokumento dalis). Tokių elektroninio parašų gerosios savybės yra tos, kad vartotojams nereikia turėti specifinės programinės įrangos norint perskaityti dokumentą ar patikrinti parašus. Tačiau blogoji savybė yra tai, kad labai apribojami pasirašomų dokumentų formatai. Kaip pavyzdys galėtų būti Adobe ir Microsoft kompanijų produktuose integruotos elektroninio parašo galimybės.

3) Enveloping signature (apvelkantis parašas 🙂) tai toks elektroninis parašas, kuomet pasirašomi duomenys yra įtraukti į elektroninį parašo XML struktūrą. Gerosios tokių elektroninių parašų savybės yra tos, kad yra galimybė pasirašyti įvairių formatų duomenis ir šio tipo elektroniniai parašai yra gerai standartizuoti. Neigiamos savybės būtų tos, kad nors ir standartizuota, bet vis tiek reikalinga specifinė programinė įranga. Lietuvoje su tokiu formatu galima susidurti naudojantis JustaGE.

Iš esmės galima ilgai diskutuoti dėl vienos ar kitos elektroninio parašo rūšies privalumų :), tačiau dabar pagrindinis tikslas buvo nupasakoti kuom gi jie skiriasi, tai pliusus ir minusus apžvelgiau tik paviršutiniškai.

Patiko? Pasidalink su kitais!
Tagged with: , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.